Our offices are closed on September 30 in observance of the National Day for Truth and Reconciliation

Read more

Statutory Committees

APPOINTMENTS COMMITTEE

  • Anish Panicker, Member
  • Martha Ross, Member
  • Cheryl Link, Public Representative
  • Lori Darragh, Staff Liaison

COMPLAINTS INVESTIGATION COMMITTEE

  • Krista Wilson, Co-chair
  • Sheresse Weekes, Co-chair
  • Ashley Yanchycki, Member
  • Carol Enns, Member
  • Heather Falk, Member
  • Brenda Catchpole, Public Representative
  • Tara Silvaggio, Public Representative
  • Robert Young, Public Representative
  • Trish Conroy, Public Representative
  • Denise Nakonechny, Staff Liaison

CONTINUING COMPETENCY COMMITTEE

  • Michelle Lagasse, Chair
  • Alia Lagace, Member
  • Nicholas Wedel, Member
  • Anne Wolkenstein, Member
  • Stanley Siu, Public Representative
  • Josh Watt, Public Representative
  • Belinda Herner, Staff Liason

INQUIRY COMMITTEE

  • Lydia Harris, Chair
  • Jennifer Colvine, Vice Chair
  • Onyinye Anyaeji, Member
  • Cheryl Bilawka, Member
  • Michelle Prange, Member
  • Charity Reeves, Member
  • Brenda Sullivan, Member
  • Tricia Tyerman, Member
  • Michele Groff, Former Member
  • Joseph Lovelace, Public Representative
  • Evelyn Mayor, Public Representative
  • Quinn Menec, Public Representative
  • Carol Renner, Public Representative
  • Donald Solar, Public Representative
  • Suzanne Wowchuk, Staff Liaison

College Committees

COMMUNITY REFERENCE GROUP

  • Gary Hamilton, Chair
  • Allan Courchene, Public Representative
  • Loreen Hamilton, Public Representative
  • Michael Hepples, Public Representative
  • Lori Darragh, Staff Liaison
  • Martin Lussier, Staff Liaison

EDUCATION PROGRAM COMMITTEE

  • Josie Bolianatz, Chair
  • Darrell Derksen, Member
  • Moni Fricke, Member
  • Jennifer Fulcher, Member
  • Patricia Garbutt, Member
  • Helen Zhu, Member
  • Karen Livingston, Member
  • Lorna McLarty, Public Representative
  • Diana Heywood, Staff Liaison

REGISTRATION COMMITTEE

  • Carol Enns, Member
  • Brenda Peters-Watral, Member
  • Taras Luchak, Public Representative
  • Suzanne Wowchuk, Staff Liaison

Council Committees

COUNCIL MEMBER SELECTION PANEL ROSTER

  • Anish Panicker, Member
  • Cynthia Taylor, Member
  • Lindsay Mulholland, Public Representative
  • Kenneth Molloy, Public Representative
  • Gary Hamilton, Non-Council Public Representative

APPEAL PANEL ROSTER

  • Rachel Ingels Bergman, Member
  • Martha Ross, Member
  • Shakerah Jones Hall, Member
  • Irene Hamilton, Public Representative
  • Lindsay Mulholland, Public Representative
  • Dawn Harris, Public Representative
  • Cheryl Link, Public Representative

CEO PERFORMANCE COMMITTEE

  • Noah Gatzke, Chair
  • Lindsay Mulholland, Public Representative
  • Kenneth Molloy, Public Representative

FINANCE COMMITTEE

  • Dawn Harris, Chair
  • Cynthia Taylor, Member
  • Rachel Ingels Bergman, Member
  • Jodi Walker-Tweed, Member
  • Noah Gatzke, Member
  • Donna Frame, Public Representative
  • David Loewen, Public Representative
  • Katherine Stansfield, Ex-officio
  • Diana Waterman, Staff Liaison

GOVERNANCE COMMITTEE

  • Lindsay Mulholland, Public Representative
  • Irene Hamilton, Public Representative
  • Shakerah Jones Hall, Member
  • Lori Darragh, Staff Liaison
  • Katherine Stansfield, Ex-Officio